Tímto pojmem označujeme volně pohozený odpad, nebo odpad ponechaný na místě, které není k jeho odložení vyhrazeno. Setkáváme se s ním ve městech, v přírodě či v okolí dopravní infrastruktury.
Litteringové chování je celosvětový problém, který má negativní dopady na životní prostředí, na finanční hospodaření obcí a na kvalitu života.
V České republice proběhl terénní výzkum, který měl za cíl zjistit,
jaké druhy odpadu patří mezi nejčastěji zastoupené.
Mnoho z nás si zřejmě neuvědomuje, jak dalekosáhlé důsledky
může mít vyplivnutá žvýkačka na chodníku, pohození jízdenky
na zastávce, plastového sáčku na výletě, či cigaretového
nedopalku na benzínové pumpě.
Proč nikdy nepohazovat odpad na zem?
Volně pohozený odpad představuje značnou zátěž pro obce. Toto nezodpovědné chování jedinců má totiž dopad na všechny její obyvatele. Právě obce totiž zajišťují na své náklady úklid veřejných prostranství (parky, ulice, nádraží, silnice, lesy, turistické trasy nacházející se na území obce atd.).
Úklid veřejně dostupných míst ale představuje pro obce značné finanční náklady a peníze pak chybí jinde – třeba při stavbě dětských hřišť, cyklostezek, zahušťování sběrné sítě na třídění odpadu apod.
Pokud si obce úklid zajišťují samy, nemohou se navíc její pracovníci věnovat jiným činnostem, jako je údržba obecního majetku, zvelebování veřejných prostranství apod.
Důvod, proč nepohazovat odpad: Jedná se o protizákonný způsob nakládání s odpady. Ve svém důsledku je to také plýtvání zdroji, financemi i časem.
I pokud dojde k následnému uklizení odpadu, mohlo již dojít k nevratnému znečištění přírody a poškození životního prostředí.
Po celou dobu, kdy je odpad volně pohozený v přírodě se z něj totiž uvolňují drobné částice materiálu. Může ale také docházet k uvolňování nebezpečných či toxických látek.
Důvod, proč nepohazovat odpad na zem: Například cigaretové nedopalky se ve volné přírodě rozkládají přibližně 15 let. Po celou dobu se z nich uvolňují drobné mikroplastové částice, které jsou obsaženy v cigaretových filtrech (podobně je tomu i u jiných výrobků z plastu), ty ale neumí z přírody nikdo odstranit. Také se z nich uvolňují škodlivé látky jako dehet. Při rozkladu tak dochází k dekontaminaci vody a půdy a touto cestou se dostávají škodlivé látky do potravního řetězce…
Volně pohozený odpad zřejmě nebude možné efektivně využít recyklací, ani energeticky (třeba kvůli znečištění, nebo poškození vlivem stádia jeho rozkladu apod.). Dochází tak k plýtvání zdroji a zatěžování životního prostředí.
Důvod, proč nepohazovat odpad: Pokud odpad vytřídíme, umožníme tak jeho využití či recyklaci, tedy opětovné materiálové využití, díky kterému můžeme nahradit primární suroviny sekundárními.
Používání primárních zdrojů ve výrobě vede obvykle ke spotřebovávání neobnovitelných zdrojů, a tedy k negativním dopadům na přírodu a životní prostředí. Na rozdíl od sekundárních zdrojů, které získáváme zpracováním odpadu, musíme totiž primární suroviny vytěžit (např. stromy pro výrobu papíru, ropu pro výrobu plastů).
Získané suroviny je třeba dopravit ke zpracovatelům, upravit na požadované vstupní suroviny a dopravit k jejich zpracovatelům.
Jedná se tak o energeticky náročnější proces, který má negativní dopady na životní prostředí a velikost naší uhlíkové stopy.
Vědomé a záměrné pohazování odpadu je nelegálním chováním. Za takové chování hrozí nezodpovědným jedincům různé druhy sankcí, vč. finančních pokut.
Důvod, proč nepohazovat odpad: Pro litteringové chování není u nás důvod, patříme mezi země s nejhustší sběrnou sítí barevných nádob, ve městě se stačí jen rozhlédnout a odpad vytřídit. Průměrně to máme k nejbližším kontejnerům necelých 90 metrů! Poponést odpad takový kousíček stojí za to, dáme mu tak šanci na nový život!
Příroda je místem, kde mnoho z nás tráví volný čas, někteří tam chodí sportovat, jiní z ní čerpají inspiraci, další v ní dobíjí energii či meditují. Nikomu se ale asi nelíbí, když je příroda znečištěna odpadem, či černými skládkami.
Důvod, proč nepohazovat odpad: I kdyby to byla čistě estetická záležitost, je to vážný důvod. Na skládku odpadu bychom asi rádi a dobrovolně trávit volný čas nešli.
Pokud odpad nebude odstraněn, může se v přírodě rozkládat i tisíce let. A tak se může stát, že naše praprapravnoučata, nebo možná jiné civilizace, budou nacházet mementa nezodpovědného chování některých jedinců.
Jak je na tom v České republice příroda a životní prostředí a jak může jeho stav ovlivnit třídění odpadu? Fakta a zajímavosti v článku na Samosebou.cz!
Znáte největší dobrovolnickou globální akci? Jedná se o celosvětový úklidový den „World Cleanup Day“, do kterého jsou zapojeni současně lidé z více než 190 zemí světa, kteří se snaží pomoci uklidit přírodu a zmírnit negativní dopady odpadů znečišťujících moře, pláže, lesy a další místa na Zemi. U ná...
Letošní toulky čistou přírodou mohou být nejen krásné, ale i netradiční díky projektu Třídíme v přírodě! Kromě zábavy můžete vyhrát vouchery na pobyt, zážitky či outdoorové vybavení!
Projekt Čistou přírodou mapuje turistické trasy naší malebné české krajiny. Na pěších a cyklistických trasách jsou vyznačena místa, která stojí za poznání, a po cestě k nim nechybí v průvodci místa, na kterých můžeme vytřídit vyprodukovaný odpad. Navíc se můžete zapojit do soutěže o ceny v hodnotě 5...
Jste venku? Pak se rozhlédněte pořádně kolem sebe a zkuste spočítat, zda se po zemi povalují odpadky. Pokud ne, je to skvělá zpráva, spíše ale bude takových případů méně. Celý svět trápí nešvar označovaný pojmem přejatým z anglického jazyka, tzv. littering. Co přesně tento pojem znamená a pět důvodů...
Mnozí si možná všimli, že se u nás v prodeji začaly objevovat láhve, které mají nový typ víček. Zatím je uvedl do oběhu jeden z největších výrobců a distributorů limonád na trhu a další budou následovat. Víčka spojená s láhvemi „napevno“ jsou novou realitou, na kterou si budeme muset zvyknout. Proč ...
Třídění odpadu je celospolečensky čím dál více řešeným tématem a v ČR je třídění samozřejmost pro 73 % obyvatel. Díky tomu zachráníme společně každý rok v přepočtu přibližně 30 km2 přírody! I když to zní jako dokonalá pohádka, i v této oblasti je prostor pro zlepšování, a to zejména tehdy, když opus...
V České republice máme pro třídění odpadu skvělé podmínky, a to i díky dostupnosti třídění - k barevným kontejnerům to totiž máme průměrně necelých 90 metrů, další možnosti třídění nabízí síť sběrných dvorů, výkupny či místa zpětného odběru. Přesto i u nás končí nemalé množství odpadu tam, kde nem...
V ČR funguje ucelený systém, který lidem nabízí různé možnosti, jak vytřídit vyprodukovaný odpad. K dispozici mají například hustou síť barevných kontejnerů na tříděný odpad, v některých lokalitách probíhá tzv. pytlový sběr, odpad ale můžeme odkládat také do sběrných dvorů či do výkupen surovin. Roč...
I letos na vás na českých horách čeká pořádná nadílka zážitků. Sněhové radovánky si můžete v některých horských areálech zpestřit výzvami v rámci Resorting Games, za jejich splnění vás čekají krásné ceny. A pokud splníte extra výzvu od Maxima Habance, můžete vyhrát iPhone! Akce s atraktivním program...
Krkonoše jsou český ostrov tundry ve středu Evropy. Jde o výjimečné území, které se právem těší oblibě návštěvníků z celého světa. Právě tam totiž můžeme vidět neskutečně pestrou přehlídku přírodních úkazů a krás. Ovšem turistika s sebou nese také svoje stinné stránky – mimo jiné třeba odpadky. Jak ...
Třídění odpadu se stává čím dál běžnější záležitostí. Své odpady z domácností dlouhodobě třídí téměř tři čtvrtiny obyvatel Česka. A tak není překvapením, že se trvalá udržitelnost a ohleduplnější přístup k přírodě objevuje čím dál častěji i při různých společenských příležitostech. Samosebou.cz přin...
Užijte si krásu českých skiareálů, třídění odpadu a soutěžení o krásné ceny s projektem „Třídíme na sněhu“! Co se bude letos dít a kdy a kde a na co se těšit, prozradí Samosebou.cz!
V sobotu 18. 9. 2021 proběhl v Česku hlavní podzimní den dobrovolnických úklidových akcí v rámci celosvětového dne „World Cleanup Day“, který probíhá přibližně ve 150 zemích. U nás je tento den, který je zasvěcený úklidu odpadu, známý pod názvem „Ukliďme Česko“. Po celém světě se zapojily do úklidu ...
Jak se chovat na dovolené v přírodě, aby si po naší návštěvě nemusela dávat dovolenou na zotavenou naopak příroda? Samosebou.cz přináší ve videu snadné tipy, kterými se rozhodně nemusí řídit jen ti, kdo vyrazí za poznáním obytnými auty!
Odhodit, neodhodit, odhodit, neodhodit – je snad samosebou, že bychom odpadky neměli pohazovat jen tak. Littering a litteringové chování je globálním problémem, který je předmětem různých výzkumů. Jak jsme na tom v České republice v článku na Samosebou.cz!
V lednu 2021 vstoupila v platnost nová odpadová legislativa v podobě nových zákonů a prováděcích vyhlášek. Tyto nové právní předpisy vycházejí z ambiciózních plánů Evropské unie, která přijatými opatřeními reaguje na zhoršující se stav životního prostředí. Splnění stanovených cílů by mělo proběhnout...
Éra jednorázových plastů ve 27 členských státech Evropské unie se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Celá řada produktů, které jsme běžně a někdy i každodenně užívali, už nebude k dostání nebo je čeká významná změna a různé druhy omezení. Důvodů pro razantní omezení v rámci produkce plastového zboží...
Rozložit lehátko, namazat se krémem a začít se opalovat trvá zhruba pět minut. Rozložit gauč je otázka dvou minut. Rozložit někoho skvělým vtipem můžeme během vteřiny. Pokud ale přejdeme k době rozkladu odpadu v přírodě, pak tím výčet veselého rozkládání končí. Rozklad volně pohozeného odpadu v přír...
Kam vytřídit různé druhy odpadu poradí abecední
online průvodce správným tříděním! Díky tomu
umožníme jeho další efektivní využití.
Kde můžeme vytřídit různé druhy odpadu prozradí
online mapa či bezplatná mobilní aplikace s informacemi
o rozmístění barevných kontejnerů a sběrných dvorů.
Nevěříte? Tak si dejte chvíli pauzu a podívejte se na videa!
Třídění odpadu patří ke každodennímu k životu stejně, jako třeba čištění zubů či umývání rukou. Třídění odpadu je život!
I beruška ví, že život dává smysl, když jsou věci na svém místě! Nenechte to na přírodě a třiďte odpad!
Třiďte v pohybu i na cestách obytňákem a při kempování. Tipy od Terezy Tobiášové na to, jak třídit hlavou, najdete ve videu.
Třiďte odpad vždy a všude! Stačí ho kousek poponést a vytřídit, tím mu dáme šanci na nový život! Aplikace Kamtřídit ukáže, kde jsou nejbližší barevné kontejnery a sběrné dvory.
Třídit odpad bychom měli i při sportování - kam a jak vytřídit odpad poradí video od Samosebou.cz!
Některý odpad se ve volné přírodě nerozloží nikdy! Nepohazujte odpad a raději ho třiďte. Dáte mu tak šanci na nový život!
Ať Vás cesta zavede kamkoli, buďte ohleduplní k přírodě! Řiďte se heslem "Co si přineseš, to si odneseš."
Třiďte papír, díky tomu může putovat k recyklaci. Vytříděný papír můžeme recyklovat až 7 krát, pomáháte šetřit tak stromy.
O tom, že se musí třídit odpad, není pochyb! Ví to i ten mravenec, který z lajdáctví některých z nás zešílel. Ne litteringu, ano třídění!
Co má chudák hovnivál ze života, když musí makat za jiný nezodpovědný jedince?! Třiďte svůj odpad, nenechávejte to na přírodě!
Důvodů je celá řada, některé uvidíš ve videu - šetříš písek, šetříš vodu, šetříš stromy a celkově přírodu...
Film noir s Tomášem Měcháčkem o tom, že netřídění odpadu se nevyplácí!
Třiď odpad, díky tomu umožníš jeho efektivní opětovné využití a předcházíš plýtvání zdroji a ničení přírody.
Nevytříděný odpad nám to vrátí! Nepohazuj odpad, raději ho třiď v přírodě i ve městě. Má to smysl!
I jeden statečný může pomoci udělat lepší svět, čistší přírodu a zdravější životní prostředí. Třiď odpad za všech okolností, má to smysl!
Nevytříděné sklo se v přírodě může rozkládat i tisíce let! Své by o tom mohl vyprávět mamut!
Konzum? Sniž dopad, třiď odpad! Dáš tak životu nový rozměr!
Důležitou součástí v boji proti volně pohozenému odpadu je osvěta
a zajištění jeho třídění. V rámci níže uvedených projektů probíhají antilitteringové aktivity.